Kondicionieris vai siltumsūknis? Kā izvēlēties un atšķirt?

Jau daudzus gadus Latvijā ir pieejami kondicionieri, kas ir spējīgi darboties reversā režīmā, un tādā veidā sildīt telpu. Tajā pašā laikā tirgū ir paradījies jauns preču segments: siltumsūknis Gaiss- Gaiss, jeb kā daži to dēvē: siltumpumpis. Tas vizuāli ir ļoti līdzīgs, var teikt pat vienāds ar kondicionieri. Kā man kā lietotājam atšķirt, kurš ir kurš, un kas tieši  man ir nepieciešams un piemērots?

Neskatoties uz vizuālo līdzību, šīs iekārtas ir diezgan atšķirīgas un atšķirība slēpjas daudzos, vairāk vai mazāk redzamos, konstruktīvos sīkumos. Lai izvairītos no nepatīkamiem starpgadījumiem un nepaliktu bez apsildes laikā, kad tā visvairāk ir nepieciešama, aicinām izvēlēties iekārtas atbilstoši prognozētajai vajadzībai. Vajadzētu izvairīties ekspluatēt iekārtas apstākļos, kuriem tās nav paredzētas.

1.Darba diapazons

Pirmais un būtiskākais ir āra temperatūru darba diapazons. Daudzi Latvijā uzstādītie gaisa kondicionētāji pieskaitāmi iepriekšējās paaudzes iekārtām (ON/OFF),  kas saskaņā ar ražotāja datiem, apsildes režīmā spēj garantēti darboties tikai līdz temperatūrai  -5 oC vai -10 oC.

Siltumsūkņi tiek izstrādāti, lai garantēti spētu darboties arī zemās temperatūrās, kā piemēram -25oC un zemāk. Siltumsūknī būs iestrādāti daudzi mehāniski un elektroniski uzlabojumi, kas ļaus tam darboties arī Ziemeļu klimata joslā, bez apsalšanas un bojājumiem.

Lai izceltu šo produktu sēriju, iekārtu ražotāji bieži piešķir šiem izstrādājumiem īpašu marķējumu vai pat sērijas papildnosaukumu Nordic, Arctic, Heat utt.

2.Enerģijas patēriņš- efektivitāte.

Abām šīm iekārtām darbojoties siltuma režīmā laiku pa laikam nepieciešama arējā bloka atkausēšanās. Kondicionieris, atkausēšanos veic konstantos laikos, neatkarīgi, vai tam ir vai nav apsalis iztvaikotājs. Tas notiek biežāk un ilgāk par Inverter tipa siltumsūkņa  atkausēšanos, tādā veidā nelietderīgi tiek patērēts lielāks enerģijas daudzums, tai pat laikā, sniedzot mazāku lietderīgā siltuma daudzumu. Lai kondicionieris, bez salūšanas riskiem, spētu darboties pie negatīvām āra gaisa temperatūrām, tas jāaprīko ar papildus kompresora un pamatnes sildkabeļiem. Papildus katrs no tiem patērē elektroenerģiju ap 10 EUR/ mēnesī.

Siltumsūkņa kompresors uzsāk darbību maigi, un darbojas bez apstāšanās. Iekārta atkausējas tikai tad, kad tas tiešām jau ir nepieciešams.  Daikin siltumsūkņiem FTXLS/RXLS pamatnes sildītājs nav nepieciešams, bet citiem siltumsūkņiem iekārta to ieslēdz vai izslēdz elektroniski, tikai uz atkausēšanās cikla laiku. Pats kompresors ir Invertera tipa un  darbojas ar lielāku lietderības koeficientu arī darbojoties dažādas noslodzes apstākļos.

3.Konstruktīvās atšķirības

Kondicionieris ir pamatā ir paredzēts dzesēšanai un ja sildīšanai -tad Eiropas vidējā klimata joslā, līdz ar to tā siltumapmaiņas laukums gan ārējā gan iekštelpu agregātā ir mazāks. Mūsu mitrajā un mainīgajā klimatā kondicioniera āra bloks ātri apsalst un nespēj novadīt kondensātu. Bieži tas nemaz nespēj atkausēties un apledo līdz pilnīgi apstājas.

Siltumsūkņa āra un iekštelpu bloki ir lielāki, nekā līdzīgas jaudas kondicionieru agregāti. Vietās, kur var veidoties apsalums, ir ievērotas attiecīgas atkāpes vai citi konstruktīvi risinājumi kondensāta novadīšanai lai tas nenovestu pie neatgriezeniskiem iekārtas bojājumiem.  Labākajiem ražotājiem iekārtas ir reāli ilgstoši testētas laboratorijās pie kritiski zemām temperatūrām un paaugstināta mitruma apstākļos.

4.Vadība

Jau iepriekš aprakstījām ka kondicioniera vadība ir vienkāršota un nav paredzēta pilnvērtīgai atkausēšanās ciklu kontrolei, kā arī nesatur daudzas aizsargfunkcijas, kas nepieciešamas iekārtas pilnvērtīgai darbībai ziemā.

Siltumsūknis satur vairāk elektronikas, kas vada iekārtu un neļauj to ekspluatēt neatbilstošos apstākļos, kā arī ekspluatēt bojātu iekārtu. Iekārtas pašdiagnostika nosaka neatbilstības vai bojājumus un tādā veidā ļauj jums izvairīties no papildus tēriņiem, tās labošanai vai novest to līdz neatgriezeniskiem bojājumiem. Siltumsūknim piemīt vairākas papildus funkcijas, kas ļauj telpās uzturēt, pilna komforta temperatūru vai pretaizsalšanas temperatūru. Tādā veidā var uzturēt zemāku temperatūru telpās, kas patstāvīgi netiek apdzīvotas.

 

Iekārta tiek iegādāta un kalpos jums vairākus gadus, un pat gadu desmitus, tāpēc izvēloties iekārtas pievērst pastiprinātu uzmanību ražotāja zīmolam un tā atpazīstamībai. Iegādājoties  nepazīstamu zīmolu iekārtas ir risks, ka vajadzības gadījumā nebūs pie kā vērsties un rezerves daļas tām nebūs pieejamas.

Noteikti jāizvērtē lietderības rādītāji COP un SCOP. Lai atvieglotu Jūsu izvēli, Eiropā, līdzīgi kā sadzīves tehnika, visas apkures iekārtas tiek klasificētas un marķētas saskaņā ar to energoefektivitātes klasi, jo augstāka klase, jo lietderīgāk un ekonomiskāk iekārta darbosies. Vadošo ražotāju Gaiss- Gaiss siltumsūkņi Centrāleiropas klimata zonai saturēs A+++ marķējumu. Šos parametrus ir vēlams pārbaudīt starptautiskos avotos, jo mazpazīstamu zīmolu iekārtām bieži vien tehniskie parametri tiek ‘’piepušķoti’’ kā arī mainīti darba diapazoni un jaudas.

Modernākos izstrādājumus noteikti būs iespēja pieslēgt/ vadīt attālināti ar WiFi tīkla palīdzību, tie darbosies jau ar jaunās paaudzes Daikin aukstuaģentu R32. Iegādājoties šādu izstrādājumu patērētājs var būt drošs, ka tajā ir izmantota jaunākā pieejamā tehnoloģija.